A dust particle from volcano ashes has a mass of 59.6 X 10^-3g. As it falls back
ID: 1385463 • Letter: A
Question
A dust particle from volcano ashes has a mass of 59.6 X 10^-3g. As it falls back towards earth it reaches a terminal velocity of magnitude 12.0m/s while still high above ground
a.) what in N is the weight of the particle after it reaches terminal velocity and before it reaches the ground?
b.) what would be in Newtons the weight of the particle before it reaches terminal velocity?
c.) what would be in m/s^2 the acceleration of the particle after it reaches terminal velocity and before it reaches the ground?
d.) what would be in m/s the velocity of the particle as it hits the ground? Assume that is falls from a height of 10.6km?
Use g=10 and take the upward direction as positive
Explanation / Answer
a)
weight of particle = 59.6*10^-6*9.8 = 5.84*10^-4 N
b)
weight of particle before terminal velocity = 5.84*10^-4 N
c)
acceleration after terminal velocity = 0 m/s2
accelration before terminal velocity = g = -10 m/s2
d)
velocity of the particle as it hits ground = 12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.