One day, after pulling down your window shade, you notice that sunlight is passi
ID: 1386024 • Letter: O
Question
One day, after pulling down your window shade, you notice that sunlight is passing through a pinhole in the shade and making a small patch of light on the far wall. Having recently studied optics in your physics class, you're not too surprised to see that the patch of light seems to be a circular diffraction pattern. It appears that the central maximum is about 6cm across, and you estimate that the distance from the window shade to the wall is about 4m .
Knowing that the average wavelength of sunlight is about 500 nm, estimate the diameter of the pinhole.
Explanation / Answer
diffraction pattern for a circular aperture. If illuminated by a single wavelength, the angle for the first minimum (which would define the ending of the central maximum) is
Angle = Arcsin(1.22*WL/D)
where:
lambda = wavelength
D = aperture diameter
So:
sin(Angle) = 1.22*lambda/D
Since
sin(Angle) = 6cm/(4 m) = 6/400
WL = D*sin(Angle)/1.22
D=1.22*lambda/sin(angle)
=1.22*500*10-9*400/6
=40.66*10-6m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.