Any help on this two part problem would be greatly appreciated! If it has enough
ID: 1386051 • Letter: A
Question
Any help on this two part problem would be greatly appreciated!
If it has enough kinetic energy, a molecule at the surface of the Earth can escape the Earth's gravitation. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2, and the Boltzmanns' constant is 1.38066 Times 10-23 J/K. Using energy conservation, determine the minimum kinetic energy needed to escape in terms of the mass of the molecule m, the free-fall acceleration at the surface g, and the radius of the Earth R. Kmin = 1/2 m g R Kmin = 2m g R Kmin = m g R Kmin = 1/ 2 = m g R Kmin = 1/3 m g R Calculate the temperature for which the minimum escape energy is 10 times the average kinetic energy of an oxygen molecule. Answer in units of KExplanation / Answer
Take kinetic energy when the particle when it escape=0 {inorder to find the minimum kinetic energy at the surface}
apply conservation of energy,
mv2/2 -(GMm/R) =0---(1) {since when it escapes potential energy=0}
but g=GM/R2 so applying to (1)
v=sqrt(2gR).
so, Kmin=m(2gR)/2=mgR
2)from equipartition theorem in thermodynamics, average kinetic energy= 3kT/2. So, to find the T
Kmin=10*(3kT/2)=mgR; for O2 there are 6.022*1023 molecules in 32g. So, m=32*10-3/6.022*1023. Take R=6371km
T=16020.088K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.