A sort of projectile launcher is shown in (Figure 1). A large current moves in a
ID: 1386214 • Letter: A
Question
A sort of projectile launcher is shown in (Figure 1). A large current moves in a closed loop composed of fixed rails, a power supply, and a very light, almost frictionless bar (pale green) touching the rails. A magnetic field is perpendicular to the plane of the circuit. Part A If the bar has a length l = 26 cm , a mass of 1.7 g , and is placed in a field of 1.5 T , what constant current flow is needed to accelerate the bar from rest to 25 m/s in a distance of 1.5 m Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B In what direction must the magnetic field point? Upward downwardExplanation / Answer
Here ,
for final speed , v = 25 m/s
d = 1.5 m/s
Using third equation of motion
2*a* 1.5 = 25^2
a = 208.3 m/s^2
Now, using second law of motion
F = m* a
B*I*L = m* a
1.5 * 0.26 * I = 0.0017 * 208.3
I = 0.908 A
the current is 0.908 A
B)
magnetic field should be Downwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.