Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tank containing methanol has walls 2.50 cm thick made of glass of refractive i

ID: 1386659 • Letter: A

Question


A tank containing methanol has walls 2.50 cm thick made of glass of refractive index 1.55. Light from the outside air strikes the glass at a 41.3 angle with the normal to the glass. The refractive index of methanol is 1.329. The refractive index of air is 1.00. Find the angle the light makes with the normal in the methanol. (b) The tank is emptied and refilled with an unknown liquid. If light incident at the same angle as in part (a) enters the liquid in the tank at an angle of 20.2 from the normal, what is the refractive index of the unknown liquid?

Explanation / Answer


from snells law of refraction

n1*sintheta1 = n2*sintheta2

n1 = refractive index of medium 1


theta1 is the angle(incident) made by the light ray

with the normal in medium 1


n2 = refractive index of medium 2


theta2 is the angle(refracted) made by the light ray

with the normal in medium 2

from air to glass


nair*sintheta1 = n_glass*sintheta2

1*sin41.3 = 1.55*sintheta2........(1)


from glass to methanol

n_glass*sintheta2 = n_meth*sintheta3

from 1

sin41.3 = n_meth*sintheta3

sin41.3 = 1.329*sintheta3......(2)


theta3 = 29.77 degrees <-----------answer

part b)


here theta1 = 41.3


theta3 = 20.2


from 2


1*sin41.3 = n_lq*sin20.2

n_lq = 1.91 <-------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote