The cornea behaves as a thin lens of focal length approximately 1.80cm , althoug
ID: 1386770 • Letter: T
Question
The cornea behaves as a thin lens of focal length approximately 1.80cm , although this varies a bit. The material of which it is made has an index of refraction of 1.38, and its front surface is convex, with a radius of curvature of 5.00mm .
(Note: The results obtained here are not strictly accurate, because, on one side, the cornea has a fluid with a refractive index different from that of air.)
The closest distance at which a typical person can focus on an object (called the near point) is about 25.0cm , although this varies considerably with age. Where would the cornea focus the image of an 15.0mm -tall object at the near point?
Explanation / Answer
Apply 1/f = 1/p + 1/q
1/1.8 = 1/25 + 1/q
q = 1.94 cm behind the cornea
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.