One of the moving parts of an engine contains 1.61 k g of aluminum and 0.315 k g
ID: 1387066 • Letter: O
Question
One of the moving parts of an engine contains 1.61kg of aluminum and 0.315kg of iron and is designed to operate at 214?C. Part A How much heat is required to raise its temperature from 21.0?C to 214?C? Q = JOne of the moving parts of an engine contains 1.61kg of aluminum and 0.315kg of iron and is designed to operate at 214?C. Part A How much heat is required to raise its temperature from 21.0?C to 214?C? Q = J
One of the moving parts of an engine contains 1.61kg of aluminum and 0.315kg of iron and is designed to operate at 214?C. One of the moving parts of an engine contains 1.61kg of aluminum and 0.315kg of iron and is designed to operate at 214?C. One of the moving parts of an engine contains 1.61kg of aluminum and 0.315kg of iron and is designed to operate at 214?C. Part A How much heat is required to raise its temperature from 21.0?C to 214?C? Q = J
Part A How much heat is required to raise its temperature from 21.0?C to 214?C? Q = J
Part A How much heat is required to raise its temperature from 21.0?C to 214?C? Q = J
Q = J
Q = J
Q = J
Explanation / Answer
let
Aluminum mass be m1=1.61 kg
specific heat of Aluminum is C1=900 J/kg.K
and
iron mass be m2=0.315 kg
specific heat of iron is C1=470 J/kg.K
heat required Q=(m1*C1*dT)+(m1*C1*dT)
=(m1*C1+m2*C2)*dT
=(1.61*900+0.315*470)*(214-21)
=308230.65 joules
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.