A) If your looking through the side of a large glass aquarium at a fish ( Glass
ID: 1387215 • Letter: A
Question
A) If your looking through the side of a large glass aquarium at a fish ( Glass n=1.50, water n=1.33). The fish looks like it's 10 cm behind the glass. How far away is it really? (Ignore the refraction of the glass and concentrate on the water).
B) While looking at the tank, you're distracted by the bright reflection of the red EXIT sign behind you. The light looks a lot like a laser you had seen in lab which has a wavelength of 633nm, What is the minimum thickness of the glass between you and the fish?
Explanation / Answer
in question glass n should be 1.5
Consider refraction from water to glass
glass is denser so ray will bend towards the normal
so , sin i/sin r = 1.5/1.33
Let actual distance be a cm
After calculations a = 8.05 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.