A crate of mass 10.2 kg is pulled up a rough incline no with an initial spend of
ID: 1387547 • Letter: A
Question
A crate of mass 10.2 kg is pulled up a rough incline no with an initial spend of 1.44 m/s. The pulling force is 90 N parallel to the inline, which makes an angle of 20.6 degree horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.400, and the crate o pulled 5 04 m. How much work is done by the gravitational force on the crate? Determine the increase in internal energy of the crate-incline system owing to friction. How much work is done by the 90-N force on the crate? What is the change in kinetic energy of the crate? What is the speed of the crate after being pulled 5.04 M?Explanation / Answer
You might have done small calculation mistakes in part a,b, and c.
d)
Net force acting on the crate
Fnet = 90 - m*g*sin(20.6) - mue_k*m*g*cos(20.6)
= 90 - 10.2*9.8*sin(20.6) - 0.4*10.2*9.8*cos(20.6)
= 17.4 N
Net workdone, Wnet = Fnet*d
= 17.4*5.04
= 87.7 J
According Work-Energy theorm,
change in kinetic energy = Wnet
= 87.70 J <<<<<<<<<<-------------------Answer
e) Apply
Wnet = 0.5*m*(v2^2-v1)^2
v2 = sqrt(v1^2 + 2*Wnet/m)
= sqrt(1.44^2 + 2*87.7/10.2)
= 4.39 m/s <<<<<<<<<<-------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.