A series RLC circuit consists of a 57.0 ohm resistor, a 2.40 mH inductor, and a
ID: 1388157 • Letter: A
Question
A series RLC circuit consists of a 57.0 ohm resistor, a 2.40 mH inductor, and a 460 nF capacitor. It is connected to a 3.0 kHz oscillator with a peak voltage of 4.80 V. You may want to review ( pages 1042 - 1046). For help with math skills, you may want to review: Conversion from Degrees to Radians Calculating Trigonometric Function Values What is the instantaneous emf epsilon when i = 7? Express your answer with the appropriate units. What is the instantaneous emf E when i = 0 A and is decreasing? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
w = 2*pi*f = 2*3.14*3000 = 18840 rad/s
xL = wL = 18840*2.4e-3 = 45.216 ohms
xC = 1/wC = 1/(18840*460e-9) = 115.4 ohms
phase difference theta = ? = tan^-1(xC-xL)/R = 0.88 rad
part A)
i = I
I*sin(wt - ? ) = I
sin(wt - ? ) = 1
(wt - ? ) = pi/2
wt = 1.57+0.88
t = 0.13 ms
e = E*sin((18840*0.13e-3)-(0.88)) = 4.8 V
------------------
part B)
i = 0
I*sin(wt - ? ) = 0
sin(wt - ? ) = 0
(wt - ? ) = 0
wt = 0.88
t = 0.047
e = E*sin((18840*0.047)-(0.88)) = -4.7 V
++++++++++++++
part C)
i = I
I*sin(wt - ? ) = -I
sin(wt - ? ) = -1
(wt - ? ) = 4.712
wt = 4.712+0.88
t = 0.29 ms
e = E*sin((18840*0.29e-3)-(0.88)) = 0.38 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.