Two antennas located at points A and B are broadcasting radio waves of frequency
ID: 1389184 • Letter: T
Question
Two antennas located at points A and B are broadcasting radio waves of frequency 96.0 MHz, perfectly in phase with each other. The two antennas are separated by a distance d=9.30m. An observer, P, is located on the x axis, a distance x=57.0m from antenna A, so that APB forms a right triangle with PB as hypotenuse. What is the phase difference between the waves arriving at P from antennas A and B?
Now observer P walks along the x axis toward antenna A. What is P's distance from A when he first observes fully destructive interference between the two waves?
Explanation / Answer
a)
lambda=C/f
=3*10^8/96*10^6
=3.125 m
phase difference =(2pi/lambda)*path difference
=(2pi/lambda)*(x2-x1)
here x2=sqrt(d^2+x1^2)
=sqrt(9.3^2+57^2)
=sqrt(86.49+
x2=57.75 m
now
phase difference=(2pi/lambda)*(x2-x1)
=(2*3.14/3.125)*(57.75-57)
=1.5072 rad...........
b)
to get destructive interference ,
path difference =lambda/2
x2-x1=lambda/2
and
x2=sqrt(d^2+x1^2)
now
sqrt(d^2+x1^2)-x1=lambda/2
(d^2+x1^2)=(x1+lambda/2)^2
d^2=(x1*lambda)+(lambda^2/4)
====>
x1=(d^2/lambda)-(lambda/4)
=(9.3^2/3.125)-(3.125/4)
=26.89 m.....is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.