A sheet of material, mass 2 kg, uniform density, is in the shape of a right tria
ID: 1390077 • Letter: A
Question
A sheet of material, mass 2 kg, uniform density, is in the shape of a right triangle bounded by the lines y=0, x=4, and y=x. It is attached to the origin, and free to rotate about the y axis. A force of 1000 newtons is applied perpendicular to the plane, located at the x=4 edge, and continues to be applied constantly to the same edge as it starts to rotate. In a right-handed coordinate system, how fast will the object be spinning as it crosses the y-z plane (that is, when it has rotated through 270 degrees)?
Explanation / Answer
The moment of inertia about an axis passing through origin perpendicular to the plane
is I = 2m[(h2/12) + (b2/4)]
I = 2*2[(42/12) + (42/4)] =(64/3) kgm2
When it rotates through: ? = 270 deg = (3?/2) rad by applying a force of F = 1000 N
Torque acting on this sheet is,
? = F*perpendicular distance
Here perpendicular distance = 4 m
Thus, ? =1000*4 = 4000 Nm
Torque is also defined as, ? = I?
Thus, 4000= (64/3) *?
? =187.5 rad/s2
Apply rotational kinematics:
?f2 -?i2 =2??
?i = initial angular velocity = 0
?f = final angular speed
?f2 = 2*187.5*3?/2
Therefore, the speed of rotation of the object is,
?f = 42.02 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.