A magnetic field directed into the page changes with time according to B = 0.063
ID: 1390188 • Letter: A
Question
A magnetic field directed into the page changes with time according to
B = 0.063 0t2 + 1.40,
where B is in teslas and t is in seconds. The field has a circular cross section of radius
R = 2.50 cm
(see figure below).
(a) When
t = 2.90 s
and
r2 = 0.020 0 m,
what is the magnitude of the electric field at point
P2?
N/C
(b) When
t = 2.90 s
and
r2 = 0.020 0 m,
what is the direction of the electric field at point
P2?
out of the pageinto the page perpendicular to r2 and clockwiseperpendicular to r2 and counterclockwise
Explanation / Answer
As
B = 0.0630t^2 + 1.40,
then
dB/dt = 0.1260t
From Faraday's law,
E(2 pi r2) = -(pi r2^2)(0.1260t)
Solving for |E|,
|E| = |-0.0630 r2 t| = 3.65*10^-3 N/C [ANSWER, PART A]
********************
By right hand rule, it is COUNTERCLOCKWISE.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.