A transformer is mounted on a utility pole. The distribution line brings in powe
ID: 1390290 • Letter: A
Question
A transformer is mounted on a utility pole. The distribution line brings in power with VRMS= 8.5kV from a substation. The transformer services houses that use VRMS = 120V. The houses serviced use an average of 78kW. Assume the loads to be purely resistive and the transformer to be 100% efficient. a) Is this a 'step up' or 'step down' transformer? b) Calculate the ratio of the number turns on the substation side to the house side. c) Calculate the peak current on the house side and on the substation side. d) What Is the load on the house side? e) How large is the load as 'seen' by the substation?Explanation / Answer
a) Step down.
Beacuse, V_output < V_input
b)N1/N2 = Vin/Vout
= 8500/120
= 70.83
c)Average power = Irms*Vrms
Irms = Power/Vrms
= 78000/120
= 650 A
Ipeak = sqrt(2)*Irms
= 1.414*650
= 919.24 A
d)R = Vrms/Irms
= 120/650
= 0.1846 ohm
e) Pin = Vrms^2/Rin
Rin = Vrms^2/Pin
= 8500^2/78000
= 926.3 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.