a. current in wire b. strength of magnetic field c. not sure what its asking ple
ID: 1390410 • Letter: A
Question
a. current in wire
b. strength of magnetic field
c. not sure what its asking
please answer a b and c with work. thank you!!!!
Explanation / Answer
As
R = rho L / A
and
A = pi r^2 = 7.854E-7 m^2
Then
R = 668.45 ohm
Thus,
I = V / R = 0.0224 A or 22.4 mA [ANSWER]
*********************
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.