An object 2.00 cm high is placed 61.1 cm to the left of a converging lens having
ID: 1391179 • Letter: A
Question
An object 2.00 cm high is placed 61.1 cm to the left of a converging lens having a focal length of 56.1 cm. A diverging lens having a focal length of ?20.0 cm is placed 110 cm to the right of the converging lens. (Use the correct sign conventions for the following answers.)
(a) Determine the final position and magnification of the final image. (Give the final position as the image distance from the second lens.)
final position _____cm
Select:
to the left of first lens
between the two lenses
to the right of the second lens
magnification ________
(c) Repeat parts (a) and (b) for the case where the second lens is a converging lens having a focal length of +20.0 cm.
Position ______cm
Select:
to the left of first lens
between the two lenses
to the right of the second lens
magnification ________
THANK YOU
Explanation / Answer
we know that
Form converging lense
1/f = 1/p +1/q
1/q = 1/f - 1/p
q = pf /( p-f) = 61.1(56.1) / (61.1-56.1) = 685.5cm
This image will act as the object for the diverging lense
-1/f = 1/p+1/q2
1/q2 = -1/f-1/p
In this case p=q-110cm = 685.5-110 = 575.5cm
1/q2 = -1/20 - 1/575
q2 = -19.32cm ( This will be the final image. This will be formed to the right of second lense)
Magnification = Image size / object size
= -19.32cm / 2cm = -9.6cm
Same procedure will be adapted for the second question.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.