?. The resonance frequency for the given circuit is: ? 1 kHz ? 333 Hz ? 318 Hz ?
ID: 1391303 • Letter: #
Question
?. The resonance frequency for the given circuit is:
? 1 kHz
? 333 Hz
? 318 Hz
? 32 Hz
?. For the same circuit, the rms current (irms) at the resonance frequency is:
? 100 mA
? 60 mA
? 30 V
? None of the above
?. For the same circuit, the inductive reactance (XL) at double the resonance frequency is:
? 50 ?
? 106 ?
? 200 ?
? 212 ?
?. For the same circuit, the capacitive reactance (XC) at double the resonance frequency is:
? 50 ?
? 106 ?
? 200 ?
? 212 ?
?. The resonance frequency for the given circuit is:
? 1 kHz
? 333 Hz
? 318 Hz
? 32 Hz
Explanation / Answer
1) 318 Hz
Resonant frequency, fo = 1/(2*pi*sqrt(L*C))
= 1/(2*pi*sqrt(0.05*5*10^-6))
= 318.3 Hz
2) 100 mA
Irms = Vrms/R
= 15/150
= 0.1 A or 100 mA
3) 200 ohm
XL = 2*pi*f*L
= 2*pi*2*318*0.05
= 200 ohm
4) 50 ohm
XC = 1/(2*pi*f*C)
= 1/(2*pi*2*318*5*10^-6)
= 50 ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.