The circuit shown in the figure below is connected for 2.50 min. (Assume R1 = 7.
ID: 1391360 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 2.50 min. (Assume R1 = 7.70 ohm, R2 = 2.60 ohm, and V = 10.0 V.) Determine the current in each branch of the circuit. Find the energy delivered by each battery. 4.00 V battery 114 If you know the current through a battery, how do you determine the power delivered by the battery? Find the energy delivered to each resistor. 7.70 ohm resistor You appear to be giving the power delivered to the resistor rather than the energy delivered after 2.50 minutes. 5.00 ohm resistor If you have found a set of currents using Kirchhoff's Rules, you can use them to check that the potential drop around each loop is indeed zero. J 1.00 ohm resistor You appear to be calculating this correctly using an incorrect value for the current through the 5.00-fl resistor. JExplanation / Answer
b)
Energy delivered by 4V battery = 4*current in middle branch*time = -4*0.19*2.5*60 = -114 J <---- negative sign for energy delivered to the battery
by 10V, = 10*0.86*2.5*60 = 1.29kJ
c)
Energy delivered to ,
7.7 ohm, = 0.67^2*7.7*2.5*60 = 518.5 J
5 ohm = 0.19^2*5*2.5*60 = 27.1 J
1 ohm = 0.19^2*1*2.5*60 = 103.7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.