4. Charge q1 = +5.4 Mu C and charge q2 = -3.8 Mu C lie on the x-axis, as shown.
ID: 1391516 • Letter: 4
Question
4. Charge q1 = +5.4 Mu C and charge q2 = -3.8 Mu C lie on the x-axis, as shown. Charge q1 is at the origin and charge q2 is at the location x2 = 1.32 m. a. Calculate a location (not infinitely far away) where the electric potential is zero. b. Calculate a location (not infinitely far away) where the magnitude of the electric field is zero. c. A charge q3 + 6.7 Mu C is brought from infinitely far away to the location you calculated in part a. How much work is required to do this? d. The same charge q3 = +6.7 Mu C is brought from infinitely far away to the location in part b. How much work is required to do this?Explanation / Answer
a)
let at x=x, Vnet = 0
V1 = V2
k*q1/x = k*q2/(1.32-x)
q1/x = q2/(1.32-x)
5.4/x = 3.8/(1.32-x)
5.4*1.32 - 5.4*x = 3.8*x
x = 5.4*1.32/(5.4+3.8)
= 0.775 m <<<<<<<<<<<<<<<<<<<----------Answer
b) let at x=x, Enet = 0
E1 = E2
k*q1/x^2 = k*q2/(x-1.32)^2
(x-1.32)^2/x^2 = q2/q1
(x-1.32)/x = sqrt(q2/q1)
(x-1.32)/x = sqrt(3.8/5.4)
(x-1.32)/x = 0.839
x - 1.32 = 0.839*x
x(1-0.839) = 1.32
x = 1.32/(1-0.839)
= 8.2 m <<<<<<<<<<<<<<<<<<<----------Answer
c) Workdone = q*delta_V
= q*0
= 0 <<<<<<<<<<<<<<<<<<<----------Answer
d) U1 = 0
U2 = k*q1*q3/x + k*q2*q3/(x-1.32)
= 9*10^9*5.4*10^-6*6.7*10^-6/8.2 - 9*10^9*3.8*10^-6*6.7*10^-6/(8.2-1.32)
= 6.4*10^-3 J
Workdone = U2 - U1
= 6.4*10^-3 J <<<<<<<<<<<<<<<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.