a. Determine the time required for the angular velocity of cylinder A to be redu
ID: 1391601 • Letter: A
Question
a. Determine the time required for the angular velocity of cylinder A to be reduced to 5 rad/sec
Two uniform cylinders, each of weight W=14 lb and radius r = 5 in, are connected by a belt as shown. Knowing that at the instant shown the angular velocity of cylinder A is 30 rad/sec counterclockwise, determine (a) the time required for the angular velocity of cylinder A to be reduced to 5 rad/sec, (b) the tension in the portion of belt between the two cylinders. *** Solve using the method of impulse-momentum ***Explanation / Answer
From the figure, we see that,
cylinder A rotates 30 rad in 1 second
So, number of rotations done by cylinder A in one second = 30/(2*pi) = 4.77
So, total distance moved by cylinder A for 4.77 rotations = 4.77*(2*pi*r)
so, cylinder B must move by 4.77*(2*pi*r) in 1 second .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.