The suspended 2.8 kg mass on the right is moving up on a pulley, the 1.6 kg mass
ID: 1391693 • Letter: T
Question
The suspended 2.8 kg mass on the right is moving up on a pulley, the 1.6 kg mass slides down the 21 degree ramp, and the suspended 9 kg mass on the left is moving down on a pulley. The coefficient of friction between the block and the ramp is 0.12. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. The pulleys are massless and frictionless.
A) What is the acceleration of the three block system?
B) What is the tension in the cord connected to the 2.8 kg block?
C) What is the tension in the cord connected to the 9 kg block?
Explanation / Answer
Let m1 = 9 kg; m2 = 1.6 kg; m3 = 2.8 kg.
Newton's 2nd law:
m1 g - T1 = m1 a
T1 - T2 - ? m2 g cos21
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.