An electron is accelerated from rest towards the right in the horizontal directi
ID: 1392599 • Letter: A
Question
An electron is accelerated from rest towards the right in the horizontal direction by a potential difference of 400 V. The electron then enters a uniform magnetic field of magnitude 0.2 T directed into the page with its velocity perpendicular to the field. (a) What are the magnitude and direction of an electric field that will cause the electron to continue to move horizontally? Ignore gravity. The electric field is now removed, (c) Calculate the radius of the electron's path in the magnetic field.
Explanation / Answer
q = charge on electron = 1.6 x 10-19 C
V = potential difference = 400 Volts
m = mass of electron = 9.1 x 10-31 kg
v = speed gained by the electron
Using conservation of energy ::
KE = Electric Potential energy
(0.5) mv2 = qV
inserting the values
(0.5) (9.1 x 10-31 ) v2 = (1.6 x 10-19) (400)
v = 1.186 x 107 m/s towards right
E = electric field
B = magnetic field = 0.2 T into the page
a) for electron to pass undeflected
electric force = magnetic force
qE = qvB Sin90
E = vB
E = (1.186 x 107) (0.2)
E = 0.237 x 107 N/C
Using right hand rule , magnetic force is in down direction , hence the electric force has to be opposite to magnetic force that is up direction. so electric field is in down direction since electron experience electric force in opposite direction of electric field.
b)
Using the formula
r = mv/qB
r = (9.1 x 10-31 ) (1.186 x 107) / (1.6 x 10-19x 0.2)
r = 3.37 x 10-4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.