A nonconducting solid sphere of radius 2.60 cm carries a uniformly distributed p
ID: 1393056 • Letter: A
Question
A nonconducting solid sphere of radius 2.60 cm carries a uniformly distributed positive charge of 6.80×10-9 C. Calculate the magnitude of the electric field at a point 1.80 cm away from the center of the sphere.
This distance is still within the sphere. You have to integrate the charge up to this distance.Incorrect.Tries 1/10Previous Tries
Calculate the magnitude of the electric field at a point 3.90 cm away from the center of the sphere.
Tries 0/10Assume that the sphere is conducting. Calculate the magnitude of the electric field at a point 1.80 cm away from the center of the sphere.
Tries 0/10Calculate the magnitude of the electric field for the conducting sphere at a point 3.90 cm away from the center of the sphere.
Explanation / Answer
SOLUTION:
The only charge that contributes to the E-field at a point inside the sphere is the charge inside a sphere whose radius is the distance from the center to the point in question. The spherical shells of charge outside the point contribute nothing to the field at the point.
So the effective charge is q * (r3 / R3)
Then put that into coulomb's law use the valors of problem for calculate E with R = 1.8 cm =0.018 m and R=3.90cm = 0.039 m, r = 2.60 cm = 0.026 m and use the constant of coloumb k and the charge q 6.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.