Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A steel ball bearing (m =50.0g) is launched with a velocity of 40.0m/s toward a

ID: 1393616 • Letter: A

Question

A steel ball bearing (m =50.0g) is launched with a velocity of 40.0m/s toward a ball of silly putty(m=0.500kg) at rest on a frictionless surface.They collide inelastically,they undergo a second collision with a larger steel ball bearing (m=200.0 g). The second collision is elastic.what is the final velocity of the larger steel ball? A steel ball bearing (m =50.0g) is launched with a velocity of 40.0m/s toward a ball of silly putty(m=0.500kg) at rest on a frictionless surface.They collide inelastically,they undergo a second collision with a larger steel ball bearing (m=200.0 g). The second collision is elastic.what is the final velocity of the larger steel ball? A steel ball bearing (m =50.0g) is launched with a velocity of 40.0m/s toward a ball of silly putty(m=0.500kg) at rest on a frictionless surface.They collide inelastically,they undergo a second collision with a larger steel ball bearing (m=200.0 g). The second collision is elastic.what is the final velocity of the larger steel ball?

Explanation / Answer

let u is the speed of ball baring.

let u1 is the speed of ball baring and silly putty after sticking.

in first collision apply consrvation of moemntum

m*u = (m+m1)*v1

u1 = m*u/(m+m1)

= 0.05*40/(0.05+0.5)

= 3.64 m/s

final speed of larger ball

v2 = 2*(0.55)*3.64/(0.55 + 0.2)

= 5.34 m/s <<<<<<<------------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote