Determine the resistance of a 75-W lightbulb connected to its proper source volt
ID: 1393729 • Letter: D
Question
Determine the resistance of a 75-W lightbulb connected to its proper source voltage of 110 V.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Getting 0.682 but having a problem with the units
Determine the current through a 75-W lightbulb connected to its proper source voltage of 110 V.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
getting 161 and again having issues with the units
Determine the resistance of a 250-W lightbulb connected to its proper source voltage of 110 V.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Determine the current through a 250-W lightbulb connected to its proper source voltage of 110 V.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
1) Apply, P = V^2/R
==> R = V^2/P
= 110^2/75
= 161.33 ohm
2) Apply, P = V*I
==> I = P/V
= 75/110
= 0.68 A
3) Apply, P = V^2/R
==> R = V^2/P
= 110^2/250
= 48.4 ohm
4) Apply, P = V*I
==> I = P/V
= 250/110
= 2.27 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.