A nonuniform beam 4.41m long and weighing 1.05kN makes an angle of 25 ? below th
ID: 1393761 • Letter: A
Question
A nonuniform beam 4.41m long and weighing 1.05kN makes an angle of 25 ? below the horizontal. It is held in position by a frictionless pivot at its upper-right end and by a cable a distance of 2.95m farther down the beam and perpendicular to it (see Figure 11.31 in the textbook). The center of gravity of the beam is a distance of 2.06m down the beam from the pivot. Lighting equipment exerts a downward force of 5.10kN on the lower-left end of the beam.
A) Find the tension T in the cable.
B) Find the vertical component of the force exerted on the beam by the pivot.
C) Find the horizontal component of the force exerted on the beam by the pivot.
(Assume that the positive x and y axes are directed to the right and upward respectively.)
Explanation / Answer
part A:
the tenstion in the cable be T and using the concept of momets about the axis
F1s1cos theta + F2s2 cos theta = T *S
1050 * 2.06 cos 25 + 5100 * 4.41 cos 25 = T * 2.95
1960.343 + 20383.768 = T * 2.95
T = 7.574 kN--------------------<<<<<<<<<<<<<Answer
------------------------------------------------------------------------
b) let the vertical component of the force exerted on the beam
by the pivotbe Fy
then
Fy + T cos 25 = 5100 + 1050
Fy = 6150 - (7574 cos 25)
Fy = 6.15k -(7.54 cos 25) or
Fy = -714 k N-----------------------<<<<<<<<<<<<<<Answer
-----------------------------------------------------------------------------
c)let the horizontal component of the force exerted on the beam by
the pivot be Fx, then Fx = T sin 28
Fx = 7.574 k sin 25 N
or Fx =3.2 kN ----------------------<<<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.