My question pertains to the stimulator on question 4 found on this website. http
ID: 1393770 • Letter: M
Question
My question pertains to the stimulator on question 4 found on this website.
http://media.pearsoncmg.com/bc/aw_young_physics_11/pt1a/Media/DescribingMotion/AnalyMotUsingGraphs/Main.html
Question 4: Stopping Time and Stopping Distance
Open and run the simulation of the motion graph. Try the following slider settings:
xo = -15m, vo = +16m/s, a = -4m/s2
Predict the time interval needed for the car to stop. Enter your prediction here:
__ ___________________________
Then run the simulation and note on the velocity-versus-time graph, the time when the velocity is zero. Does this agree with your prediction?
Now, calculate the average velocity during the time interval while the car is stopping.
To find the stopping distance, multiply the average velocity by the stopping time. Does this stopping distance match the distance traveled by the car while stopping?
Repeat this problem for the following slider settings:
xo = +15m, vo = -16m/s, a = +4m/s2
xo = -15m, vo = +16m/s, a = -4m/s2
Explanation / Answer
Given xo = -15m, vo = +16m/s, a = -4m/s2
let after time t it will stop
When the car will stop, V = 0
Now we know V = V0 + at => 0 = 16 -4t => t = 4 sec
During this time interval, the total displacement travelled by the car be
X = V0t + 1/2 at2 = 16*4 - 0.5*4*16 = 32 meter
so average velocity = total displacement/time = 32/4 = 8 m/s
Now stoping distance = average velocity*time = 8*4 = 32 meter which match the distance traveled by the car while stopping
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.