The conducting rod shown in Fig. 31-54 has a length L and is being pulled along
ID: 1394142 • Letter: T
Question
The conducting rod shown in Fig. 31-54 has a length L and is being pulled along horizontal, frictionless, conducting rails at a constant velocity v. The rails are connected at one end with a metal strip. A uniform magnetic field B, directed out of the page, fills the region in which the rod moves. Assume that L = 18 cm, v = 7.8 m/s, and B = 1.1 T.
(e) At what rate does this external agent do work on the rod?
W
(f) What percentage of this work goes into generating the thermal energy found in (c)?
%
Explanation / Answer
___________________________________________________________
(a)
Here we need to apply the Faraday
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.