Two metal disks, one with radius R 1 = 2.44cm and mass M 1 = 0.830kg and the oth
ID: 1394694 • Letter: T
Question
Two metal disks, one with radius R1 = 2.44cm and mass M1 = 0.830kg and the other with radius R2 = 4.99cm and mass M2 = 1.63kg , are welded together and mounted on a frictionless axis through their common center.
Part A
What is the total moment of inertia of the two disks?
Part B
A light string is wrapped around the edge of the smaller disk, and a 1.50-kg block, suspended from the free end of the string. If the block is released from rest at a distance of 2.03m above the floor, what is its speed just before it strikes the floor?
Part C
Repeat the calculation of part B, this time with the string wrapped around the edge of the larger disk.
Explanation / Answer
here,
(A)
we know
moment of inertia for a disk = 0.5 * M * R^2
moment of inertia = moment of inertia of disk 1 + moment of inertia of disk 2
total moment of inertia = 0.5*M1 * R1^2 +0.5 * M2* R2^2
I(total) = 0.5(0.83*0.024^2 + 1.63 * 0.049^2)
I = 0.0021 kg m^2
total moment of inertia is 0.0021 kg m^2
(B)
using conservation of energy
we get
0.5 * I * w^2 + 0.5 * m *v^2 = mgh.......(1)
and we know
w v/r ... (2)
then
0.5 * 0.0021 * (v/0.024)^2 + 0.5 * 1.5 * v^2 = 1.5 * 9.8 * 2.03
v = 3.40m/s
speed of the block just above the ground is 3.40 m/s
(C)
when string is wrraped around larger disk
using coservation of enrgy
0.5 * 0.0021 * (v/0.049)^2 + 0.5 * 1.5 * v^2 = 1.5 * 9.8 * 2.03
v = 5.01 m/s
speed of block above the ground is 5.01 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.