Two blocks are sliding to the right across a horizontal surface. In Case A the m
ID: 1395097 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding to the right across a horizontal surface. In Case A the mass of each block is 4.3 kg. In Case B the mass of block 1 (the block behind) is 8.6 kg, and the mass of block 2 is 4.3 kg. No frictional force acts on block 1 in either Case A or Case B. However, a kinetic frictional force of 8.4 N does act on block 2 in both cases and opposes the motion. For both Case A and Case B determine (a) the magnitude of the forces with which the blocks push against each other and (b) the magnitude of the acceleration of the blocks.
Explanation / Answer
Case A)
a) acceleration of the blocks, a = F/(m1+m2)
= 8.4/(4.3+4.3)
= 0.977 m/s^2
Force between the blocks = a*m1
= 0.977*4.3
= 4.2 N <<<<<<<<----------Answer
b) a = 0.977 m/s^2 <<<<<<<<----------Answer
Case B)
a) acceleration of the blocks, a = F/(m1+m2)
= 8.4/(8.6+4.3)
= 0.65 m/s^2
Force between the blocks = a*m1
= 0.65*8.6
= 5.6 N <<<<<<<<----------Answer
b) a = 0.65 m/s^2 <<<<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.