A Part A By what distance will the center of mass of this part move horizontally
ID: 1395512 • Letter: A
Question
A Part A By what distance will the center of mass of this part move horizontally and vertically if the vertical bar is pivoted counterclockwise through 90 ° o make the entire part horizontal A machine part consists of a thin, uniform 4.00-kg bar that is 1.50 m long, hinged perpendicular to a similar Find the magnitude of horizontal displacement. vertical bar of mass 3.00 kg and length 1.80 m. The longer bar has a small but dense 2.00-kg ball at one end Figure 1) Isal. Submit My Answers Give U incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Check your signs. Part B Find the direction of horizontal displacement. O to le left O to the right Submit My Answers Give Up Part C Find the magnitude of vertical displacement. Figure 1 of 1 Hinge k 50 m Ay m. 4.00 kg Submit My Answers Give U Part D 3.00 kg 1.80 m Find the direction of vertical displacement. O upward 2.00 8-Y kg O downwardExplanation / Answer
m1 = 4 x1 = -1.5/2 = -0.75 m y1 = 0
m2 = 3kg x2 = 0 y2 = -1.8/2 = -0.9m
m3 = 2kg x3 = 0 y3 = -1.8 m
xcm = ((m1*x1)+(m2*x2)+(m3*x3))/(m1+m2+m3)
xcm = (-(4*0.75)+(3*0)+(2*0))/(4+3+2) = -0.333 m
ycm = ((m1*y1)+(m2*y2)+(m3*y3))/(m1+m2+m3)
ycm = ((4*0)-(3*0.9)-(2*1.8))/(4+3+2) = -0.7m
after the rod becoming horizantal
x1' = -0.75 m y1' = 0
x2' = +0.9m y2' = 0
x3' = 1.8m y3' = 0
XCm' = ((m1*x1')+(m2*x2')+(m3*x3'))/(m1+m2+m3)
xcm = (-(4*0.75)+(3*0.9)+(2*1.8))/(4+3+2) = 0.367 m
ycm = ((m1*y1')+(m2*y2')+(m3*y3'))/(m1+m2+m3)
ycm = ((4*0)-(3*0)-(2*0))/(4+3+2) = 0m
part(A)
dx = xcm - xcm' = 0.333 - (-0.367) = + 0.7 m
part(B)
to the left
xcm' is positive xcm is negative
part(C)
dy = ycm - ycm' = 0.7
part(D)
y has moved from -0.7 to 0
direction is upward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.