Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A box is given a push so that it slides across the floor. Part A How far will it

ID: 1395613 • Letter: A

Question

A box is given a push so that it slides across the floor. Part A How far will it go, given that the coefficient of kinetic friction is 0.15 and the push imparts an initial speed of 3.6 m/s ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. d = A box is given a push so that it slides across the floor. Part A How far will it go, given that the coefficient of kinetic friction is 0.15 and the push imparts an initial speed of 3.6 m/s ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. d = A box is given a push so that it slides across the floor. Part A How far will it go, given that the coefficient of kinetic friction is 0.15 and the push imparts an initial speed of 3.6 m/s ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. d =

Explanation / Answer

As it slides across the level floor, the only force acting on it horizontally is the force of friction:
Ffr = mkFn

Now, the normal force is just the weight of the box since this floor is level, which is F = ma, FN = mg, where g is the acceleration of gravity.

The force of friction is then
Ffr = mkFn = mk(mg)=  (.15)m(9.8 m/s/s)

Since this is the only force horizontally, the horizontal acceleration is:

F = ma
F = (.15)m(9.8 m/s/s)

so

ma = (.15)m(9.80 m/s/s)

a=1.47m/s^2

s = ?, u = 3.6 m/s, v = 0, a = -1.47 m/s/s, t = ?

v2 = u2 + 2as

0=3.6^2+(2*(-1.47)*s

2.94s=12.96

s=4.4m--answer