The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by = 5.0
ID: 1396003 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by = 5.0t - 2.0t2 + t3, where is in radians and t is in seconds.
(a) What is the angular velocity at t = 4 s?
rad/s
(b)What is the angular velocity at t = 6.0 s?
rad/s
(c) What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 4 s and ends at t = 6.0 s?
rad/s2
(d) What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this time interval?
rad/s2
(e)What is the instantaneous angular acceleration at the end of this time interval?
rad/s2
Explanation / Answer
here ,
angle , theta = 5t - 2t^2 + t^3
a)
as angular velocity , w = d(theta)/dt
w = d/dt( 5t - 2t^2 + t^3 )
w = 5 - 4t + 3 t^2
Now, at t = 4 s
w = 5 - 4 * 4 + 3 * 4^2
w = 37 rad/s
the angular velocity is 37 rad/s
b)
at t = 6 s
w = 5 - 4t + 3 t^2
w = 5 - 4 * 6 + 3 * 6^2
w = 89 rad/s
the angular velocity is 89 rad/s
c)
average angular acceleration = w(6) - w(4) /(6 - 4)
average angular acceleration = (89 - 37)/2
average angular acceleration = 26 rad/s^2
the average angular acceleration is 26 rad/s^2
d)
as angular acceleration = dw/dt
angular acceleration = d/dt(5 - 4t + 3 t^2 )
angular acceleration = -4 + 6t
at t = 0
angular acceleration = -4 rad/s^2
the angular acceleration is -4 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.