Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help 60% Wed 8:20 PM E Van

ID: 1396109 • Letter: F

Question

Firefox File Edit View History Bookmarks Tools Window Help 60% Wed 8:20 PM E Vanderweide, Cayla E. ou The Expert TA Human-like +O https://www. heexpertta.com/C TutorialAssignment.aspx ommon/Take a Search Class Management I Help Homework 6 Begin Date: 6/20/2015 12:00:00 AM Due Date: 6/25/2015 10:00:00 AM End Date: 6/26/2015 12:00:00 AM (9%) Problem 3: Suppose a diving board with no one on it bounces up and down in a simple harmonic motion with a frequency of 4.4 Hz. The board has an effective mass of 10 5 kg. Randomized Variables 4.4 Hz 10.5 kg 74.5 kg m2 Assignment Status Click here for 100% Part (a) What is the frequency, in hertz, of the simple harmonic motion of a 74.5. kg diver on the board? detailed view Grade Summary Deductions 100% Potential Problem Status Submissions sino cos0 tan0 Completed HOME Attempts remaining: 3 (0% per attempt) acos0 cotano asin Completed detailed view atan0 acotano sinh0 Partial Completed cosh0 tanho cotanh0 o Degrees Radians Completed BACKSPACE DEL CLEAR Completed Submit Hint Feedback Igive up! Completed Completed Hints 3% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback deduction per feedback. Completed Completed 10 Completed 11 TA, LLC

Explanation / Answer


given,

frequency f1=4.4 Hz

mass of the board m1=10.5 Hz

if the diving bord is in S.H.M

f1=(1/2pi)*sqrt(k/m1) -----(1)

and

mass of the diver is =74.5 kg

if diver is on the board

then effective mass on the board m2=74.5+10.5 =85 kg

now,

f2=(1/2pi)*sqrt(k/m2) -----(2)

from (1) and (2)


f2/f1=sqrt(m1/m2)

f2=f1*sqrt(m1/m2)

=4.4*sqrt(10.5/85)

=1.54 Hz ...............is answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote