Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a rigid assembly of a thin hoop (of mass m = 0.17 kg and radius

ID: 1396331 • Letter: T

Question

The figure shows a rigid assembly of a thin hoop (of mass m = 0.17 kg and radius R = 0.13 m) and a thin radial rod (of length L = 2R and also of mass m = 0.17 kg). The assembly is upright, but we nudge it so that it rotates around a horizontal axis in the plane of the rod and hoop, through the lower end of the rod. Assuming that the energy given to the assembly in the nudge is negligible, what is the assembly's angular speed about the rotation axis when it passes through the upside-down (inverted) orientation?

Explanation / Answer

Here ,

moment of inertia of assembly , I = Irod + Iring

I = m*R^2 + m * (L)^2/3

I = 0.17 * 0.13^2 + 0.17 *(2 * 0.13)^2/3

I = 6.704 *10^-3 Kg.m^2

Now , let the angular speed is w ,

Now, when the position changes to upside down ,

change in height , h = 2 * L/2

h = 2 R

using conservation of energy ,

0.5 * I* w^2 = m*gh

0.5 * 6.704 *10^-3 * w^2 = 0.17 * 9.8 * (2 * 0.13)

solving for w

w = 11.4 rad/s

the angular velocity of rod is 11.4 rad/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote