A steel wire with mass 21.1 g and length 1.22 m is strung on a bass so that the
ID: 1396589 • Letter: A
Question
A steel wire with mass 21.1 g and length 1.22 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m.
(a) Compute the linear density of the string.
kg/m
(b) What velocity wave on the string will produce the desired fundamental frequency of the E1 string, 41.2 Hz?
m/s
(c) Calculate the tension required to obtain the proper frequency.
N
(d) Calculate the wavelength of the string's vibration.
m
(e) What is the wavelength of the sound produced in air? (Assume the speed of sound in air is 343 m/s.)
m
Explanation / Answer
part a )
linear density = mass / lenght
mass = 21.1 g = 0.0211 kg
length = 1.22 m
linear density = 0.0211 / 1.22 = 0.0173 kg / m
part b )
fundamental frequency = v/2L
v = f*2L
v = 41.2 * 2*1.1 = 90.64 m/s
part c ) v = sqrt (tension / linear density )
tension = v^2* linear density
tension = 142.13 N
d ) v = f*lambda
lambda = v/f
lambda = 90.64 / 41.2
lambda = 2.2 m
e ) c = flambda
lambda = c/f
c = velocity of sound in air
lambda = 343/41.2 = 8.325 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.