The radius of a concave spherical mirror is 25.0 cm. A toy 1.4 cm high is locate
ID: 1396730 • Letter: T
Question
The radius of a concave spherical mirror is 25.0 cm. A toy 1.4 cm high is located 10.0 cm in front of the mirror.
a) What is in centimeters the focal length of the mirror?
b) What is in centimeters the distance separating the position of the formed image from the mirror?
c) What is in centimeters the height of the image? (express an upright image as positive and a flipped image as negative)
d) What type of image do we get?
real OR virtual
The radius of a convex spherical mirror is 25.0 cm. A toy 1.4 cm high is located 31.3 cm in front of the mirror.
a) What is in centimeters the focal length of the mirror?
b) What is in centimeters the distance separating the position of the formed image from the mirror?
c) What is in centimeters the height of the image? (express an upright image as positive and a flipped image as negative)
d) What type of image do we get?
real OR virtual
Please show your steps. Thank you
Explanation / Answer
1)
from the given data
a) focal length of the mirror, f = R/2 = 25/2 = 12.5 cm
b)
object distance, u = 10 cm
let v is the image distance
Apply, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/12.5 - 1/10
v = -50 cm
here "-" indicates the image is virtual.
c) magnification, m = -v/u = -(-50/10) = 5
image height = m*object height
= 5*1.4
= 7 cm
d) virtual
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.