18. A system consists of three billiard balls. Each ball has mass m and is trave
ID: 1397107 • Letter: 1
Question
18.
A system consists of three billiard balls. Each ball has mass m and is traveling at speed v. One ball is traveling north, another ball is traveling east, and the third ball is traveling south. What is the momentum of the system?
mv, heading west
mv, heading east
mv, heading east <- (or Square Root of 2 mv,heading east)
3mv, heading east
19.
A 0.24-kg blob of clay strikes a wall with an initial velocity of 25m/s. The clay comes to a stop against the wall in 91ms What is the average impact force on the clay?
66 N
41 N
80 N
55 N
20.
A block of mass m = 4.4 kg slides from left to right across a frictionless surface with a speed Vi=8.4m/s. It collides in a perfectly elastic collision with a block of mass M that is at rest. After the collision, the 4.4-kg block reverses direction, and its new speed is Vf=2.5 m/s What is M?
6.8 kg
7.4 kg
8.8 kg
8.1 kg
18.
A system consists of three billiard balls. Each ball has mass m and is traveling at speed v. One ball is traveling north, another ball is traveling east, and the third ball is traveling south. What is the momentum of the system?
mv, heading west
mv, heading east
mv, heading east <- (or Square Root of 2 mv,heading east)
3mv, heading east
before afterExplanation / Answer
(18) Momentum of ball traveling in south and north nullifies
Hence momentum of system is mv ,heading east
(19) Impact force = m dv /dt = 0.24 * (25/0.091) = 65.94 kg = 66 kg
(20) Momentum conservation
m u1 + M u2 = m v1 + M v2
4.4 * 8.4 + 0 = - 4.4 * 2.5 + M* v2
M v2 = 47.96 kg m/s
Conservation of energy
0.5 m u1^2 = 0.5 mv1^2 + 0.5 M v2^2
0.5 * 4.4 * 8.4^2 - 0.5 * 8.4 * 2.5^2 = 0.5 M v2^2
M v2^2 = 337.964 J
M = (M v2)^2 / M v2^2 = 47.96^2 / 337.964 = 6.8 kg
M = 6.8 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.