4-When you see a traffic light turn red, you apply the brakes until you come to
ID: 1397219 • Letter: 4
Question
4-When you see a traffic light turn red, you apply the brakes until you come to a stop. Suppose your initial speed was 11.9 m/s, and you come to rest in 34.1 m. How much time does this take? Assume constant deceleration.
5-
A cheetah can accelerate from rest to 26.0 m/s in 6.26 s.
(a) Assuming constant acceleration, how far has the cheetah run in this
time?
(b) After sprinting for just 3.13 s, is the cheetah's speed 13.0 m/s, more
than 13.0 m/s, or less than 13.0 m/s?
(c) What is the cheetah's average speed for the first 3.13 s of its sprint?
For the second 3.13 s of its sprint?
(d) Calculate the distance covered by the cheetah in the first 3.13 s and the
second 3.13 s.
first 3.13 s
second 3.13 s
Please solve them in detail
Explanation / Answer
4)
initial speed , u = 11.9 m/s
distance , d = 34.1 m
final speed , v = 0 m/s
let the constant deceleration is a
Using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * d
0 - 11.9^2 = 2 * a * 34.1
a = - 2.08 m/s^2
Now, using first equation of motion
v = u + at
0 = 11.9 - 2.08 * t
t = 5.73 s
the time taken to stop is 5.73 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.