A) Recent studies have raised concern about `heading\' in youth soccer (i.e., hi
ID: 1397307 • Letter: A
Question
A) Recent studies have raised concern about `heading' in youth soccer (i.e., hitting the ball with the head). A soccer player `heads' a size 3 ball deflecting it by 51.0°, and keeps its speed of 17.30 m/s constant. A size 3 ball has a mass of approximately 2.000 kg. What is the magnitude of the impulse which the player must impart to the ball?
B) If the player's head has a mass of 2.10 kg, what is the magnitude of the average acceleration of the player's head during the impact. Assume that over the brief time of the impact, 36.20 ms, the player's head can be treated separately from the player's body.
Explanation / Answer
initial velocity = vix = 17.3 m/s
viy = 0
after hitting fina velocity vfx = 17.3*cos51 = 10.89 m/s
vfy = 17.3*sin51 = 13.44 m/s
change in momentum
dPx = m*(vfx-vix) = 2*(10.89-17.3)= -12.82 kg m/s
dPy = m*(vfy-viy) = 2*(13.44-0) = 26.88 kg m /s
impuse = cahnge in momentum
J = dPxi + dpyj
magnitude = J = sqrt(dpx^2+dpy^2)
lJl = 29.78 Ns <----------answer
-----------------------------
but impulse is defined as the product of force and time of impact of force
J = F*t
F = J/t = 823 N
acceleration = F/m = 823/2.1 = 391/9 m/s^2 <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.