16. 6 cm 4 cm 3 cm 8 cm 17. A ball of mass 3.0 kg is tied to the end of a 50-cm
ID: 1397609 • Letter: 1
Question
16.
6 cm
4 cm
3 cm
8 cm
17.
A ball of mass 3.0 kg is tied to the end of a 50-cm length of string. The ball and string are swung in a circle in a vertical plane at constant speed v, which is the minimum speed necessary to keep the string taut at all times. The center of the circle is a distance h=190cm above the floor.
What is the speed of the ball?
1.7 m/s
3.0 m/s
3.7 m/s
2.2 m/s
18.
19.
An astronaut in a spacecraft looks out her window and observes a comet travel in the opposite direction at a relative speed of 237 m/s. The velocity of the spacecraft is 114 m/s directly away from the sun. What is the comet's velocity relative to the sun? Assume that motion away from the sun is in the positive direction.
-351 m/s
-123 m/s
123 m/s
351 m/s
16.
The graph illustrates one moment in the propagation of a transverse wave down a rope. What is the amplitude of the wave?
6 cm
4 cm
3 cm
8 cm
Explanation / Answer
amplitude is the maximum transverse displacement
from the graph the maximum transverse point = A = 3 m
+++++++++++++
the minimum speed reqiured = sqrt(r*g)
v = sqrt(9.8*0.5) = 2.2 m/s
++++++++
a force equal in magnitude to F2 and opposite in direction to F2
++++++++++++
VcA = -237
VAs = + 114 m/s
Vcs = VcA + VAs
Vcs = -237 + 114 = -123 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.