Each croquet ball in a set has a mass of 0.50 kg. The green ball, traveling at 1
ID: 1397874 • Letter: E
Question
Each croquet ball in a set has a mass of 0.50
kg. The green ball, traveling at 14.6 m/s,
strikes the blue ball, which is at rest.
Assuming that the balls slide on a frictionless
surface and all collisions are head-on, find
the final speed of the blue ball in each of the
following situations:
a) The green ball stops moving after it
strikes the blue ball.
Answer in units of m/s.
b) The green ball continues moving after the
collision at 2.2 m/s in the same direction.
Answer in units of m/s.
c) The green ball continues moving after the
collision at 0.4 m/s in the same direction.
Answer in units of m/s.
Explanation / Answer
let the speed of blue ball in each case is vB
initial speed of green ball , uG = 14.6 m/s
A)
final speed of green ball , vG = 0 m/s
Using conservation of momentum ,
m * uG = m * vG + m* vB
14.6 = 0 + vB
final speed of blue ball is 14.6 m/s
B)
final speed of green ball , vG = 2.2 m/s
Using conservation of momentum ,
m * uG = m * vG + m* vB
14.6 = 2.2 + vB
vB = 12.4 m/s
final speed of blue ball is 12.4 m/s
C)
final speed of green ball , vG = 0.4 m/s
Using conservation of momentum ,
m * uG = m * vG + m* vB
14.6 = 0.4 + vB
vB = 14.2 m/s
the final speed of blue ball is 14.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.