Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the
ID: 1398208 • Letter: T
Question
Three charged marbles are glued to a nonconducting surface and are placed in the diagram as shown. The charges of each marble are q1 = 5.95 µC,q2 = 1.65 µC, and
q3 = 1.53 µC.
Marble q1 is a distance r1 = 3.00 cm to the left of the marble q2, while marble q3 is a distance r3 = 2.00 cm to the right of the marble q2, as shown. Calculate the magnitude of the electric field a distance r' = 1.00 cm to the left of the center marble.
Answer in N/C
Another marble is placed 1 cm to the left of the middle marble. If this new marble has a charge of
3.52 µC,
calculate magnitude and direction of the force on it.
Explanation / Answer
the direction of electric field at r'
due to q1 - to right
due to q2 - to left
due to q3 - to right
E = kq/r
E = E1 + E2 + E3
E = [k*5.95x 10^-6 / (0.02)^2 ]- [k*1.65 x 10^-6 / (0.01)^2 ] + [k*1.53 x 10^-6/(0.03)2]
E = 6.75 x 10^5 N/C right side
F = qE
F = -3.52 x 10^-6 x 6.75 x 10^5
F = -2.376 N left side
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.