Given: A flat dance floor of dimensions x = 21 m by y = 21 m and has a mass of M
ID: 1398317 • Letter: G
Question
Given: A flat dance floor of dimensions x = 21 m by y = 21 m and has a mass of M = 1300 kg. Use the bottom left corner of the dance floor as the origin. Three dance couples, each of mass m = 120 kg start in the top left,
top right, and bottom left corners. What is the initial y coordinate of the center of gravity of the dance floor and three
couples? Answer in units of m.
(part 2 of 3)
The couple in the bottom left corner moves _ = 7.4 m to the right. What is the new x coordinate of the center of gravity?
Answer in units of m.
(part 3 of 3)
What was the speed of the center of gravity if it took that couple 12 s to change positions?
Answer in units of m/s.
Explanation / Answer
Here ,
lx = 21 m
ly = 21 m
M = 1300 Kg
m = 120 kg
part 1) for the initial y - coordinate ,
ycom = (m*y1 + m *y2 + m * y3 + M * y )/(3 * m + M)
ycom = (120 * 0 + 120 * 21 + 120*21 + 1300 * 21/2)/(120 * 3 + 1300)
ycom = 11.26 m
the y- coordinate of the centre of mass is 11.26 m
Xcom = (120 * 0 + 120 * 21 + 120*0 + 1300 * 21/2)/(120 * 3 + 1300)
Xcom = 9.741 m
the x -coordinate of the centre of mass is 9.741 m
part 2)
for the couple to move 7.4 m to the left ,
Xcom = (120 * 7.1 + 120 * 21 + 120*0 + 1300 * 21/2)/(120 * 3 + 1300)
Xcom = 10.25 m
the position of centre of mass is 10.25 m
part 3)
speed = distance moved /time
speed = (10.25 - 9.741)/12
speed = 0.043 m/s
the speed of centre of mass is 0.043 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.