Test 3 (Chapter 17) Begin Date: 7/10/2015 5:00:00 AM Due Date: 7/11/2015 11:59:0
ID: 1398362 • Letter: T
Question
Test 3 (Chapter 17) Begin Date: 7/10/2015 5:00:00 AM Due Date: 7/11/2015 11:59:00 PM End Date: 7/11/2015 11:59:00 PM (10%) Problem 1: A car battery has a voltage of E 12 V. To turn the starter on a car the battery must supply I 343 A. It takes t s for the engine to start A 50% Part (a) Input an expression for the total charge passed through the starter,e Grade Summary Deductions Potential 100% Submissions 0 7 8 9 Attempts remaining 3 (3% per attempt) 4 5 6 detailed view 1 3 Submit Hint I give up! Hints deduction per hint. Hints remaining Feedback 30% deduction per feedback. A 50% Part (b) How much energy did the starter consume, E, in J?Explanation / Answer
given,
voltage = 12 V
current = 343 A
time = 4 sec
current = charge / time
charge = current * time
charge = 343 * 4
charge = 1372 A
power = current * voltage
power = 343 * 12
power = 4116 watt
also,
power = energy / time
4116 = energy / 4
energy = 16464 J
energy starter will consume = 16464 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.