The figure shows a 4.0 cm diameter loop with resistance 0.10 n around a 2.0 cm d
ID: 1398408 • Letter: T
Question
The figure shows a 4.0 cm diameter loop with resistance 0.10 n around a 2.0 cm diameter solenoid. The solenoid is 10 cm long, has 100 turns, and carries the current shown in the graph. A positive current is counterclockwise when seen from the left. 1st (A) 20 t (s) 2.0 cm 4.0 cm 1 12 3 a) Find the magnetic field inside the solenoid at 1.0 s b) The magnetic flux in the cross-sectional area of the solenoid at 1.0 s c) The electromotive force induced in the loop at t 1.5 s d) The electric current in the loop t 1.5 s.Explanation / Answer
Here ,
a) for the solenoid ,
magnetic field inside solenoid , B = u0*N*I/L
B = u0*100 * 20/(0.10)
B = 0.0251 T
the magnetic field inside the solenoid is 0.0251 T
b)
flux = area * field .
magnetic flux = pi*0.01^2 * 0.0251
magnetic flux = 7.89 *10^-6 Wb
the magnetic flux is 7.89 *10^-6 Wb
c)
Now ,
emf induced in the loop = change in flux /time
emf induced in the loop = 7.89 *10^-6 *(1 - (-1))/1
emf induced in the loop = 1.58 *10^-5 V
the emf induced in the loop is 1.58 *10^-5 V
d)
current in the loop = induced emf/R
current in the loop = 1.58 *10^-5/.10
current in the loop = 1.58 *10^-4 A
the induced current in the loop is 1.58 *10^-4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.