A pole vaulter (mass = 75kg) sprints down the track and hits a speed of 10m/s at
ID: 1399064 • Letter: A
Question
A pole vaulter (mass = 75kg) sprints down the track and hits a speed of 10m/s at the instant she plants the pole in the "box" (->Ek). The vaulter expends 4000J (=Ec) of energy sprinting down the track. The pole bends 4m and has a spring constant of 400N/m (->Eel). The vaulter achieve a maximum height of 4.2m (->Eg). The final velocity of the vaulter just before hitting the mats is 9m/s (thermal energy has been generated during the entire process -> Et) Rank the energy transformation (Ek, Ec, Eel, Eg, Et) from largest to smallest. (please explain)
Explanation / Answer
the kinetic energy of vaulter is
Ek = (1/2) mv^2 = (1/2) ( 75 kg) ( 10 m/s)^2 = 3750 J
Ec = 4000 J
eleastic potential energy is
E el = ( 1/2) kx^2 = (1/2) ( 400 N/m) ( 4 m)^2 = 3200 J
grvitational energy is
Eg = mgh = ( 75 kg) ( 9.8 m/s^2) ( 4.2 m ) = 3087 J
theremal energy is
Et = Ek + Eel = 3750 J + 3200 J = 6950 J
the transformation from largest of smallest is
Et >Ec > Ek > Eel > Eg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.