The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 1399125 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I1 = 1.16 A out of the page and the current in the outer conductor is I2 = 2.96 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following.
(a) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a.
(b) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b.
Explanation / Answer
Here , as the magnetic field due side the current shell is zero
hence , for part a)
magnetic field at a ,
Ba = u0*I1/(2*pi*d)
Ba = 4pi*10^-7 * 1.16 /(2*pi*0.001)
Ba = 2.32 *10^-4 T
the magnetic field at the point a is the 2.32 *10^-4 T upwards
b)
Now, at the point b)
magnetic field at b m, Bb = B2 - B1
Bb = u0*I2/(2*pi*3d) - u0*I1/(2*pi*3d)
Bb = 4pi*10^-7 * 2.96 /(2*pi*0.003) - 4pi*10^-7 * 1.16 /(2*pi*0.003)
Bb = 1.2002 *10^-4 T
using right hand thumb rule
the magnetic field at point B is 1.2002 *10^-4 T into the page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.