At one location on the Earth, the rms value of the magnetic field caused by sola
ID: 1399283 • Letter: A
Question
At one location on the Earth, the rms value of the magnetic field caused by solar radiation is 1.90 µT.
(a) Calculate the rms electric field due to solar radiation.
570 V/m
(b) Calculate the average energy density of the solar component of electromagnetic radiation at this location.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. µJ/m3
(c) Calculate the average magnitude of the Poynting vector for the Sun's radiation.
W/m2
(d) Assuming that the average magnitude of the Poynting vector for solar radiation at the surface of the Earth is Sav = 1000 W/m2, compare your result in part (c) with this value.
I got part a correct
Explanation / Answer
A) E = c*B= 3*10^8*1.9*10^-6 = 570 V/m
B) energy density is u = 0.5*eo*E^2 = 0.5*8.85*10^-12*570^2 = 1.43*10^-6 J/m^3 = 1.43 uJ/m^3
C) magnitude of poynting vector is S = (E*B)/mu_o) = (570*1.9*10^-6)/(4*3.142*10^-7) = 861.7 W/m^2
D) By comparing Solar radiation at the surface of earth is greater than that of poynting vector at the given point
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.