A V = 2.7 V battery loses E = 6 J of energy each day ( t = 24 hrs) powering a ce
ID: 1399765 • Letter: A
Question
A V = 2.7 V battery loses E = 6 J of energy each day (t = 24 hrs) powering a cell phone.
Part (a) Input an expression for the average current, I, supplied to the phone. Expression :
I = __________________________________________
Select from the variables below to write your expression. Note that all variables may not be required. , , V, , a, d, E, g, h, j, k, m, P, S, t
Part (b) What is the current in Amperes?
Numeric : A numeric value is expected and not an expression. I = __________________________________________
A V = 2.7 V battery loses E = 6 J of energy each day (t = 24 hrs) powering a cell phone.
Part (a) Input an expression for the average current, I, supplied to the phone. Expression :
I = __________________________________________
Select from the variables below to write your expression. Note that all variables may not be required. , , V, , a, d, E, g, h, j, k, m, P, S, t
Part (b) What is the current in Amperes?
Numeric : A numeric value is expected and not an expression. I = __________________________________________
Explanation / Answer
I=E/v
I=2.2A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.